SanDisk Yazma Koruması Problemi (SanDisk write-protected problem)

Bu yazıyı son zamanlarda sıkça karşılaşmaya başladığım bir sorunu sizlerle paylaşmak için yazmaya karar verdim.
Birçok elektronik cihaz kullanıcısı kapasite arttırımı veya veri aktarımı için harici aygıtlara ihtiyaç duyar. Sektörde bu ihtiyaca karşılık verebilecek birçok marka mevcut. Bunlar arasında adı geçen markalardan biri de SanDisk. Yazıyı yazma amacıma gelecek olursak burada firmayı kötülemekten ziyade ürün kullanıcılarını bilgilendirmeyi hedefliyorum.
Son 3-4 ay içerisinde yazma koruması aktif edilmiş farklı depolama boyutlarına sahip birden fazla  SanDisk Cruzer Blade marka usb belleği inceleme fırsatı buldum. Testler, ubuntu/linux ortamında yapılmıştır. İlk olarak dosya ve kullanıcı izinleri incelenmiştir. Diskteki verilere erişim mevcut iken yazma işlemi hiçbir şekilde aktif edilememiştir. Detaylı incelemede ise depolama aygıtının cihaz tarafından tanınma işlemi sırasında yazma işleminde kullanılan geçici belleğin pasifleştirilmek suretiyle yazıma kapatıldığı görülmüştür. Özetle incelenen depolama aygıtları donanımsal olarak veri yazmaya kapatılmıştı.
Yaptığım araştırmalarda bir müşterinin benzer bir problemi bildirmesi üzerine firma yetkilileri tarafından yapılan aşağıdaki açıklamaya ulaştım.
I understand that you are getting write protection error while accessing your Cruzer flash drive. The flash drive has detected a potential fault and has become write protected to prevent data loss. There is no method to fix this. You will need to backup your data and replace the flash drive.
Our team of developers is in combination with the OS developers looking into a solution to resolve this issue.
Please note that only a minor percentage of users are experiencing the write protection issue and these are the customers posting on the internet to find a solution.
Firma yetkilisi bunun bir koruma olduğunu, olası bir tehditte aygıtta veri kaybını engellemek için kendini korumaya aldığı dile getirmiştir. Ayrıca yetkili bunun henüz bir çözümünün olmadığını ve aygıtın değiştirilmesi gerektiğini de bildirilmiştir.
Bu durum tüketici için iyi mi kötü mü bilemiyorum. Bu nedenle tercihi size bırakıyorum.
Not: Yazıma engellenmiş her cihaz için bu durumdan söz edilemez. Dosya ve dizin izinleri vb. birçok problemin de  benzer hatalar oluşturabileceğini unutmayınız! İzinlerden kaynaklanan hataların yukarıda bahsi geçen durum gibi kalıcı olmadığını da hatırlatmak isterim!!
Share